MENU SEARCH Students Departments NIRF Placements HAPPENINGS
Students Achievements Academics Extra- Curricular

AIR 149 in GATE 2018
Mr. Abhinav Dandare


Ms. Kalyani Tidke
CM Fellowship 2019


AIR 1 in NID 2018
Ms. Roopam Sonpethkar


Mr. Ashutosh Singh, IV sem Topper in the NPTEL Course on “Joy of computing using Python


RCOEM Branch Cup Winner 2018-19


RCOEM Branch Cup Winner 2017-18

Glimpse of 2017-18 MSME Projects


MSME project mentored by Padma Vibhushan Dr Anil Kakodkar


Student Achievements-Electronics and Communication Department

2017-18


The Academic student achievers are:
2nd year:
  1. Shrushti Kukade-9.9
  2. Charu Mali- 9.55
  3. Ashita upadhya-9.48
3rd year:
  1. Shreya Joshi – 9.84
  2. Punit Bhatia- 9.77
  3. Ashwini Pardhi-9.67
4th year:
  1. Devanshu dubey-9.87
  2. Akansha jain-9.79
  3. Madhura Bhavsar-9.63

2016-17


The Academic student achievers are:
2nd year:
  1. Shreya Joshi - 9.84
  2. Partho Ghosh- 9.66
  3. Punit Bhatia- 9.64
3rd year:
  1. Devanshu Dubey – 9.81
  2. Akanksha Jain – 9.75
  3. Madhura Bhavsar – 9.68
4th year:
  1. Sarang Kapre – 9.74
  2. Purvi Multani – 9.71
  3. Omkar Miglani – 9.69

Projects under Industry Institute Interaction

  • Projects are carried out with the support and guidance from the industry. Students gain experience by interacting with industry personnel which helps them to become industry ready.
  • Students are also encouraged to undertake yearlong projects under Government schemes such as MSME-TIFAC (for Micro, Small and Medium Enterprises).
  • Projects involve development of applications using latest tools and technologies for solving real world problems.

Report of Projects under Industry Institute Interaction Read Here

Best Student Award for 2012 by RTMNU

Extra-curricular Achievements

Extracurricular:

  1. Students participate in Intra-college and Inter-College, State level, National, International level Sports, literary and cultural Events and have secured top positions.
  2. Electronics and Communication department has many active NSS volunteers.

Participation in inter-institute events by students of the program of study


Sr. no.

Session

Name of the student

Name of the event participated

Organizer

Achievement

1

2018-2019

Nikita Jagayasi

Akshay Manwarkar

Atharva Karpate

Piyush Agrawal

Eyantra Eyrc-2018

IIT, Powai

4th position

2

2018-2019

Pratakshya Jha

Coding Contest

TechGiG

Rank 16

3

2017-18

Piyush Chaurasiya

“Swadesh 2018” Consortium

VNIT, Nagpur

1st Position

4

2017-18

Aditya Gupta

“Aquahunt-Axis2018”

VNIT, Nagpur

3rd Position

5

2017-18

Sanket Jain

“Aquahunt-Axis2018”

VNIT, Nagpur

3rd Position

6

2017-18

Mahika Khare

National Students Paper Contest at “Pratishruti”

RCOEM, Nagpur

3rd position

7

2017-18

Mahika Khare

Paper Fest “Pratishruti” 2018

RCOEM, Nagpur

2nd position

8

2017-18

Shrushti Mehertkar

“Tiger Tech “

VNIT, Nagpur

2nd Position

9

2017-18

Atharva Deshpande

“Dr. S Ayengar Intercollegiate GK quiz”

LAD College, Nagpur

3rd position

10

2017-18

Indranil Aich

“Dr. S Ayengar Intercollegiate GK quiz”

LAD College, Nagpur

3rd position

11

2017-18

Akshay Bais

“PAPER FEST Pratishruti 18”

RCOEM, Nagpur

2nd position

12

2017-18

Tanuj Tiwari

“SHODH 2018”

GS College of Commerce and Economics, Nagpur

3rd position

13

2017-18

Tanuj Tiwari

 

Debate competition in “Yuvarang” Intercollegiate cultural youth festival

Students Development, RTMNU, Nagpur

3rd position

14

2017-18

Shyam Agrawal

 

“SWADES-18”

E-Cell, VNIT, Nagpur

2nd position

15

2017-18

Atharva Karpate

 

“SWADES-18”

E-Cell, VNIT, Nagpur

2nd position

16

2017-18

Akshat Verma

“ESCALADE” Prelims Technische – The annual Techno-Management Festival

IIT Guwahati

2nd position

17

2017-18

Sushant Mandaokar

“ESCALADE” Prelims Technische – The annual Techno-Management Festival

IIT Guwahati

2nd position

18

2016-17

Saiesh Jain

“Paperfest”, Technovision 10

RCOEM, Nagpur

1st position

19

2016-17

Shruti Patankar

“Paperfest”, Technovision 10

RCOEM, Nagpur

1st position

20

2016-17

Mahika Khare

“National Student Paper Presentation”

IEEE Bombay Section

3rd position

21

2016-17

Ashruti Jaiswal

“Tech-Quest”, Technovision 10

RCOEM, Nagpur

2nd position

22

2016-17

Disha Thakur

“Tech-Quest”, Technovision 10

RCOEM, Nagpur

2nd position

23

2016-17

Akshay Bayas

Paper presentation at “K. Shankar National Student Paper Contest”

Mumbai

 

3rd position

24

2016-17

Ishan Bhojak

National Level paper presentation “SHODH-17”

GS College of Commerce, Nagpur

1st Position

25

2016-17

Tanuj Tiwari

National Level paper presentation “SHODH-17”

GS College of Commerce, Nagpur

1st Position

26

2016-17

Ketki Dhoble

Paper presentation in “ENNOVATE”, Nagpur

RCOEM, Nagpur

Best paper prize

27

2016-17

Pooja Mamtani

Paper presentation in “ENNOVATE”, Nagpur

RCOEM, Nagpur

Best paper prize

28

2016-17

Aastha Bisen

“Represented RCOEM in singing Competition”

RTMNU, Nagpur

1st Position

29

2016-17

Pragya Mishra

National Level paper presentation “SHODH-17”

GS College of Commerce, Nagpur

1st Position

30

2016-17

Gaurav Chokhani

“Technex”

SVPCET, Nagpur

2nd Position

31

2016-17

Krutika Singh

“Tech-Quest”, Technovision 10

RCOEM, Nagpur

2nd position

32

2016-17

Kshitij Trivedi

“Technex”

SVPCET, Nagpur

2nd Position