MENU SEARCH Students Departments Faculty NIRF HAPPENINGS
Society Committee/Members

Student Society

Installation Ceremony of Electrical Engineers’ Students Association (EESA) For Academic Year 2016-17

The installation ceremony of the Electrical Engineering Students’ Association was organized on 13th January 2017. Mr. Rajesh Turkar General Manager (Technical), SNDL, Nagpur was the chief guest for the inaugural function. He delivered a lecture on “Recent Trends in the Distribution System and Reactive Power Requirement”. His lecture was followed by Batch distribution to post holder and prize distribution to the meritorious students.

Core Committee with dignitries
Felicitation of Chief Guest by hands of Principal RCOEM
Felicitaion of Mr. Sahil Verma for Best Singer Award in Nagpur University
Teacher’s Day Celebration
Teacher’s Day Celebration
Teacher’s Day Celebration
Teacher’s Day Celebration
Installation Ceremony of URJAA-17
Installation Ceremony of URJAA-17
Installation Ceremony of URJAA-17

Installation Ceremony of Electrical Engineers’ Students Association (EESA) For Academic Year 2015-16

The installation ceremony of the Electrical Engineering Students’ Association was organized on 10th September 2015. Mr.Ajit Prasad Ganguli, Ex Vice President SPANCO and Freelance DISCOM Consultant was the chief guest for the inaugural function. He delivered a lecture on “Recent Trends in the Distribution System”. He lecture was followed by Batch distribution to post holder and prize distribution to the meritorious students.



Core Committee

S No. Post Year Name
1 President Final Sayan Si
2 Secretary Final Mayank Soni
3 Vice-President Third Shubham Golar
4 Joint Secretary Third K Pallavi
5 Treasurer Third Parikshit Jha
6 Joint Treasurer Second Abhishek Gupta

Other Committee Members

S No. Post Year Name
1 Placement Coordinator Final Parimal Fating
2 Technical Coordinator Final Adnan Khan
Third Shubham Parasramka
Anju Pandey
Second Parag Vyas
3 Event Manager Final Siyal Sonarkar
Nikita Raut
4 Cultural Coordinator Final Anuradha Thaware
Ekansh Tiwari
Third Sahil Verma
Sanchita Shrivatava
Second Priyasmitha Roy
Adarsh Mishra
5 Literary Coordinator Final Atharva Pande
Neha Keswani
Third Ankit Sanodia
Shivani Joshi
Second Aditya Sinha
6 Sports Coordinator Final Pranav Babtiwale
Kajal Agrawal
Third Bhanu Singh
Komal Wasnik
Second Aditya Wahie
Akansha Verma
7 Backdrop Head Final Vaishnavi Madankar
Third Indrayani Ingale
Second Vartika Singh
8 INR incharge Third Aditi Katyarmal
Second Sanyukta Ranjan
Trupti Karokar
9 Alumni Incharge Third Akashdeep Bhatia
Second Nitin Singh
Yash Chandak
10 Publicity Head Final Ashish Tanksale
Third Shrutika Patel
Second Rucha Bhure
Palash Mendhe
11 Resource Head Final Vaibhav Sharma
Niraj Tapdiya
Third Vishal Yadav
Second Sarvesh Mahajan
12 Venue Final Rajas Dahasahastra
Third Pradutta Joshi
Second Pankaj Singh
13 Sponsorship Final Nilesh Huddar
Third Shantanu Kale
Second Raj Mudliar
14 Hospitality Final Vertika Shrivastava
Suraj Nimbalkar