MENU SEARCH Students Departments Admissions NIRF

Sports

Sports Activity Achievements Summary Media Reports Achievements Reports Sports Gallery

Sports Activity:

Extramural Activities:

    University InterCollegiate Tournaments:
  • As per the University, College Teams Of Various Games Represent in the Rastrasant Tukdoji Maharaj Nagpur University Inter Collegiate Tournaments.
  • Open/Invitational Tournaments:
  • Other than University intercollegiate tournaments the college offers many opporunities for students to participate in open/Invitational tournaments to showcase their Skills and Potentials E.g.:DNC,Krikmania .

Intramural Activities:

    Interbranch Competitions/Sports Cup:
  • In Intra-Mural activities the physical Education department organizes inter-branch tournaments(separately for Men and Women)known as Sport Cup. Stundets from different Branches including MCA and MBA participates with enthusiastically.

STUDENTS PARTICIPATION AT INTRAMURAL/EXTRAMURAL ACTIVITIES

Year Intercollegiate Interuniversity Inter branch sports cup & annual sports week Invitational tournaments 1/2/3 position intercollegiate events
2009-10 132 03 1120 90 06 games
2010-11 156 06 1493 116 08 games
2011-12 151 09 1753 121 09 games
2012-13 139 15 1123 74 08 games
2013-14 141 17 1104 76 09 games
2014-15 145 16 1485 85 12 games
2015-16 145 13 1729 141 10 games
2016-17 96 08 1287 87 10 games


STUDENTS PARTICIPATION AT INTRAMURAL/EXTRAMURAL ACTIVITIES

Year Intercollegiate Interuniversity Inter branch sports cup & annual sports week Invitational tournaments 1/2/3 position intercollegiate events
2009-10 132 03 1120 90 06 games
2010-11 156 06 1493 116 08 games
2011-12 151 09 1753 121 09 games
2012-13 139 15 1123 74 08 games
2013-14 141 17 1104 76 09 games
2014-15 145 16 1485 85 12 games
2015-16 145 13 1729 141 10 games
2016-17 96 08 1287 87 10 games

Sports Achievements (2016-17)

Sr.No Games Tournament Ranking/Achievements
1 Table Tennis (M) RTMNU Runner-Up(II Place)
2 Table Tennis(W) RTMNU 2nd Runner-Up(III Place)
3 Swimming    (M) RTMNU Runner-Up(II Place)
4 Swimming    (W) RTMNU Championship
5 Badminton   (M) RTMNU Runner-up
6 Basket Ball (W) RTMNU Runner-up
7 Basket Ball (M) RTMNU Championship
8 Lawn Tennis(W) RTMNU Championship
9 Chess (W) RTMNU 2nd Runner-Up(III Place)
10 Athletics (M)     RTMNU 1 Silver

Sports Achievements (2015-16)

Sr.No Games Tournament Ranking/Achievements
1 Chess(Men) RTMNU Champion
2 Chess(Women) RTMNU Champion
3 Basketball(Men) RTMNU Champion
4 Basketball(Women) RTMNU Runner-Up(II Place)
5 Basketball(Men) DNC-INVITATIONAL Champion
6 Swimming RTMNU Runner-Up(II Place) 
       
7 Badminton(Men) RTMNU 2nd Runner-Up(III Place)
8 Lawn-Tennis(Men) RTMNU Runner-Up(II Place)
9 Volleyball(W) RTMNU Runner-Up(II Place)

Sports Achievements

Sr no Achievements Years
1 Ms Antra Mehta (IND III) & Nidhi Agrawal(IND III) Represented All India in Basketball at KIIT, Bhuvneshwar 2016-17
2 Mr. Krupal Lambat & Ketki Sonawani Represented All India in Swimming 2016-17
3 Ms Antra Mehta (IND III) was selected in Maharashtra state Basketball Team for 66th Senior National Basketball Tournament held at Mysore. She is the only player from Vidarbha to get selected in state Team. 2015-16
4 Mr. Yash Sharma (BE First Year), the youngest Participant, Secured 2nd Place in Deccan cliffhanger ( 643 km) ultra cycling race from Pune to Goa . The first team from entire central India to finish Deccan cliffhanger. 2015-16
5 Ms. Antra Mehta (B.E. First Year): Basketball Represented Maharastra in 35th National Games at Kerala from 31st Jan to 14th Feb. 2014-15
6 Ms. Soumya Shrivastava (B.E. First Year): Chess University Player: has successfully completed the program conducted by Japan international Centre from 3 June to 10 June 2014 (JENESYS 2.0, The Short-Term Invitation program for students from SAARC Countries, India). She was selected from the are of Sports among 10 members of team of Nagpur University of different stream.          2013-14
7 Mr. Shailesh Tripathi (B.E Mech ) has represented  Consecutively four years All India university meet  in Swimming and also awarded Best sports person in Annual sports meet organized by BITS-PILANI .  2009-10 to 2012-13
8

 

Mr. Sai- Vikas Verma (B.E Mech ) has represented  Consecutively four years All India university meet  in  Table- Tennis and Viresh Rana  (BE.  EDT ) has represented three years in all INDIA University Meet.

2009-10 to 2012-13
   9

College Chess Team (Both Men & Women) won Consecutively Two years R.T.M Nagpur University Intercollegiate Chess Championship.

2012-13 2013-14
10

 In the year of  2013- 14 RECORD 17 Players were selected for Nagpur University Team in different games.

2013-14
11

RCOEM Athletic Team won Second Place of General Championship in  R.T.M.Nagpur university Annual  Athletic Meet with two Gold Medal, Two Silver Medal and one Bronze.

2013-14

 SCROLL OF HONOUR (Nagpur University :Color Holders)

Sr No Year No. of Players  Games
1       2009-10 06 Table Tennis, Badminton, Swimming, Athletics, Best Physique
2 2010-11 04 Table Tennis, Cricket, Swimming
3 2011-12 08 Table Tennis, Swimming, Basketball, Lawn Tennis
4 2012-13 14 Table Tennis, Swimming, Basketball, Chess, Cricket
5 2013-14 17 Table Tennis, Volleyball, Basketball, Chess, Cricket, Badminton
6 2014-15 16 Chess, Badminton, TT, Swimming, Basketball, Shooting
7 2015-16 13 Basketball, swimming, Football, T T , Lawn Tennis , Badminton
8 2016-17 8 Basketball, swimming, Volleyball

Nagpur University : Color Holders 2016-17

Sr.No Name of The Player Branch & Year Game/Event Level of Participation
1           Vihang Tapas IND IV Basketball West Zone
2 Nikunj Chandak MECH IV Basketball West Zone
3 Sujoy Bose EN IV Basketball West Zone
4 KrupalLambat EC IV Swimming All India University
5 Ketki  Sonawane CIV III Swimming All India University
6 Nidhi Agrawal IND II Basketball All India University
7 Antra Mehta Ind II Basketball All India University
8 Mayuri Sengar EN III Volleyball All India University

Nagpur University : Color Holders 2015-16

Sr.No Name of The Player Branch & Year Game/Event Level of Participation
1           Vihang Tapas IND III Basketball All India University
2 Nikunj Chandak MECHIII Basketball All India University
3 Manmohan Puni IND III Basketball All India University
4 Sujoy Bose EN III Basketball All India University
5 KrupalLambat EC III Swimming All India University
6 MayurHulke EN IV Swimming All India University
7 Ashish Jha Mech III Football West Zone
8 Nidhi Agrawal IND II Basketball West Zone
9 Antra Mehta Ind II Basketball West Zone
10 Mahek Khurana EcII Basketball West Zone
11 Vaishnavi Anand MAM III Badminton West Zone
12 Chaitanya Rajan MAM III TT West Zone
13 Rishabh Gupta IND II Lawn –Tennis West Zone

INTERCOLLEGIATE PERFORMANCE

Sr no Game/Event 2010-11 2011-12 2012-13 2013-14 2014-15 2015-16 2016-17
1 Table Tennis (M) Championship Championship Runner Up Runners up 2nd Runner up Runners up Runners up
2 Table Tennis(W) participation participation Participation Championship Championship participation 3rd position
3 Swimming    (M) participation 1 gold Championship 3rd position Championship 3rd position Runners up
4 Swimming    (W) participation 1 gold 3rd position Participation 2nd Runner up 1 Bronze Championship
5 Football        (M) participation Participation Participation Participation 2nd Runner up Zone final Participation
6 Badminton   (W) Runners up Runners up Participation Quarter Final Participation Participation Participation
7 Badminton   (M) 3rd position 3rd position Runners up Zone final 2nd Runner up 3rd position Runners up
8 Cricket          (M) 3rd Position 3rd position Participation Participation Participation Participation Participation
9 Volley ball    (W) 4th position Participation Participation - Participation Runners up Participation
10 Volley ball (M) participation Participation - Participation Participation Runners up Participation
11 Basket Ball (W) Runners up Runners up 2nd runners up Championship Championship Runners up Runners up
12 Basket Ball (M) participation Participation 2nd runners up Runners up Championship Championship Championship
13 Lawn Tennis(M) Participation Runners up - - Participation Runners up Participation
14 Lawn Tennis(W) - - - - - - Championship
15 Chess (W) Championship 4th position Championship Championship Runner-Up Championship 3rd position
16 Chess (M) 4th position Participation Championship Championship Championship Championship Participation
17 Athletics (W)                   Bronze medal in 4x100 mtr relay bronze medal in 4x400 mtr relay Participation Runner-Up (General Championship 2 Silver Medal Silver medal in 4x100 mtr relay Participation
18 Athletics (M)                   silver medal in 110mtr hurdles silver medal in 4x100mtr relay Participation Runner-Up (General Championship Participation participation 1 silver
19 Power Lifting (M) Runners up 01 gold medal - - - participation -
20 Best physique - - - - 2nd Runner up - -


Spots Achivements

Sr No Achievements Facility Available
1 RCOEM Table- Tennis (Women) Team won consecutively ND Time RTMNU Intercollegiate Championship 2014-15
2 RCOEM Chess(Men) Team won RTMNU Intercollegiate Championship 2014-15
3 RCOEM Athletic Team won Second Place of General Championship in R.T.M.Nagpur university Annual Athletic Meet with two Gold Medal, Two Silver Medal and one Bronze 2013-14
4 In the year of  2013- 14 RECORD 17 Players were selected for Nagpur University Team in different games. 2013-14
5 College Chess Team (Both Men Women won Consecutively Third R.T.M Nagpur University Intercollegiate Chess Championship.

2012-13, 2013-14,2014-15

6 Ms. Soumya Shrivastava (B.E. First Year):
Chess University Player: has successfully completed the program conducted by Japan international Centre from 3 June to 10 June 2014 (JENESYS 2.0, The Short-Term Invitation program for students from SAARC Countries, India). She was selected only from area of Sports among 10 members of team of Nagpur University of different stream.
2013-14
7 Mr. Shailesh Tripathi (B.E Mech ):
has representedConsecutively four years All India university meet in Swimming and also awarded Best sports person in Annual sports meet organized by BITS-PILANI.
2009-10 to 2012-13
8 Mr. Sai- Vikas Verma (B.E Mech has represented Consecutively four years All India university meetTable- Tennis and Viresh Rana(BE.EDT ) 2009-10 to 2012-13

Nagpur University : Color Holders 2011-12 to 2014-15

2014-15

Sr.No Name of The Player Branch & Year Games /Event Level Of Participation
1 Shrutika Prachand II EN Chess West Zone  Inter University  
2 Vaishnavi Anand II MAM Badminton West Zone  Inter University
3 Suvidha Maheshwari III CS Table Tennis West Zone  Inter University
4 Gauri Khapekar III EN Table Tennis West Zone  Inter University
5 Chaitanya Rajan II MAM Table Tennis West Zone  Inter Universityt
6 Krupal Lambat II EC Swimming All India University
7 Mayur Hulke IV EN Swimming All India University
8 K. S. S. Govind IIICS Basketball West Zone  Inter University
9 Nikunj Chandak II MECH Basketball West Zone  Inter University
10 Vihang Tapas II IND Basketball West Zone  Inter University
11 Nidhi Agrawal I Year Basketball West Zone  Inter University
12 Antra Mehta I Year Basketball West Zone  Inter University
13 Anushree Mishra III EC Basketball Ashwamedh
14 Resham Shrivastava II CS Basketball Ashwamedh
15 Madhuilika Dholke II EC Basketball Ashwamedh
16 Yash Asutkar III EN Shooting All India University  

2013-14

Sr.No Name of The Player Branch & Year Games /Event Level Of Participation
1 Shrivastava Year Chess All India inter University
2 Nupur Handa Year Volleyball All India inter University
3 Anurag Pande   Basket Ball All India inter University
4 Kislay Rai IV MECH Basket Ball All India inter University
5 K. S. S. Govind CS Basket Ball All India  inter University
6 Anuj Deshmukh 1st Year Badminton All India  inter University
7 Samiksha Ambekar IV EN Basket Ball All India  inter University
8 Mrunal Makde IV EN Basket Ball All India  inter University
9 Radhika Mohta III IT Basket Ball All India  inter University
10 Pallavi Bisht IV CS Basket Ball All India  inter University
11 Abha Anjikar   Basketball All India  inter University
12 Shirish Dharme III IND Swimming All India  inter University
13 Suvidha Maheshwari   TT All India  inter University

2012-13

Sr.No Name of The Player Branch & Year Games /Event Level Of Participation
1 Saivikas Verma Sagi Mech IV Table Tennis West Zone /All India
2 Vireshsingh Rana EDT IV Table Tennis West Zone /All India
3 Shailesh Tripathi Mech IV Swimming All India
4 Shirsh Dharme IND II Swimming All India
5 Tushar Kaore EC III Swimming All India
6 Nidhi Dubey EN III Swimming All India
7 Kirtana suresh EN II Swimming All India
8 Akshay Belwalkar MBA II Basketball West Zone/Ashwamedh
9 Kisley Rai Mech III Basketball West Zone/Ashwamedh
10 Radhika Mohta IT II Basketball West Zone/Ashwamedh
11 Samiksha Ambekar EN III Basketball Ashwamedh
12 Mrunal Makde EN III Basketball Ashwamedh
13 Akshay Patil CS II Chess West Zone /All India
14 Rajnish Gurbani CIV III Cricket West Zone

2011-12

Sr.No Name of The Player Branch & Year Games /Event Level Of Participation
1 Shailesh Tripathi Mech III Swimming All India University Meet
2 Saivikas Verma Sagi Mech III Table Tennis West Zone
3 Vireshsingh Rana EDT III Table Tennis West Zone
4 Raveesh Jaiswal CIVIL III Table Tennis West Zone
5 Nidhi Dubey EN II Swimming All India University Meet
6 Tashwin Khurana EP IV Basketball ASHWAMEDH
7 Akshay Belwalkar MBA I Basketball West Zone
8 Samiksha Ambekar EN II Basketball West Zone


News Collection/Media Reports